Aká je skúšobná lehota stanovená pre pracovnú zmluvu na dobu určitú?
Anonim

Skúšobná doba je pracovná doba, ktorá poskytuje príležitosť posúdiť, ako nový zamestnanec zvládne svoje povinnosti. Podmienky na to musia byť uvedené v pracovnej zmluve.

Skúšobná doba


Podľa článku 70 Zákonníka práce je tento termín stanovený pracovnou zmluvou. V budúcnosti sa toto ustanovenie musí uviesť v objednávke na prijatie zamestnanca. Tieto informácie nie sú vložené do osobnej karty zamestnanca. Ak v zmluve nie je zaznamenaný probačný stav, má sa za to, že zamestnanec bol prijatý bez neho.
Skúšobné obdobie sa prerokuje individuálne, ale maximálna doba by nemala presiahnuť 3 mesiace. Avšak existujú výnimky z tohto pravidla: pre manažérov, ich zástupcov, hlavných účtovníkov môže byť skúšobné obdobie predĺžené na šesť mesiacov.
V iných prípadoch sa môže skrátiť na dva týždne. Zákonník práce ustanovuje takéto pravidlo pre naliehavú pracovnú zmluvu, ktorá sa uzatvára na obdobie od dvoch mesiacov do šiestich mesiacov. Ak je zamestnanec prijatý na kratšie obdobie (do 2 mesiacov), vôbec neexistuje skúšobná doba.

Funkcie pri vytváraní skúšobnej doby


Ak sa zamestnanec ochoreje, počas tohto obdobia bol z dobrého dôvodu neprítomný, skúšobná doba by sa mala predĺžiť o rovnaký počet dní. V iných prípadoch je zakázané a porušenie Zákonníka práce Ruskej federácie je trestné podľa čl. 05.27 správneho poriadku Ruskej federácie.
Zamestnávateľ môže skúšobné obdobie skrátiť. Toto rozhodnutie by sa malo odraziť vo forme písomnej dohody o pracovnej zmluve (čl. 9 a 57 zákonníka práce Ruskej federácie). Zákonník práce Ruskej federácie tiež zakazuje uzatváranie pracovnej zmluvy na dobu určitú na dobu skúšobnej doby, ak podmienky na jej uzavretie nespĺňajú požiadavky uvedené v článku 59 Zákonníka práce Ruskej federácie.

Ak sa skúšobné obdobie neuplatňuje


Pre určité kategórie občanov neexistuje skúšobná doba, vrátane:
- pre osoby zvolené na miesto súťažou prostredníctvom populárnych volieb;
- pre tehotné ženy, matky s deťmi do 1, 5 roka;
- pre maloletých pracovníkov;
- pre absolventov akreditovaných vysokých škôl v priebehu roka po ukončení štúdia;
- pre zamestnancov, ktorí preložili na iné pracovné miesto preklad;
- pre osoby, ktoré boli vyškolené na základe učňovskej zmluvy a niektorých ďalších kategórií občanov, v súlade s čl. 207 Zákonníka práce Ruskej federácie a FZ-79 z 27. júla 2004
Ak zamestnanec nesplní svoje povinnosti počas skúšobnej doby, má zamestnávateľ právo ukončiť svoj pracovný pomer, ak o tom písomne ​​informoval zamestnanca na 3 dni. Tento dokument by mal podrobne opisovať dôvod tohto rozhodnutia. Ak zamestnanec chce ukončiť pracovnú zmluvu, musí to písomne ​​oznámiť manažérovi do troch dní.
Ak zamestnanec naďalej plní svoje povinnosti po ukončení skúšobného obdobia, malo by sa vychádzať z toho, že stála skúšobná doba a môže byť prepustený v súlade s normami pracovného práva.